Ko se je moj fant odločal za izpit za čoln sem bila presenečena, da je moral opraviti še vhf izpit, ker drugače ne bi mogli peljati čolna. Tudi če bi že imel izpit, ne bi šlo. Vsaj ena oseba na čolnu mora imeti takšen izpit. To na srečo sicer ni predstavljalo večjega dela zanj. Nekaj več ur in malenkost več finančnih sredstev.
Torej vhf izpit je v bistvu uspešno zaključen tečaj za radijsko postajo in obsega:
– osnove radiotelefonije
– funkcije DSC enote
– pravila komuniciranja
– uporabo VHF kanalov
– uporabo VHF GMDSS radijske postaje ali simulatorja
Po zaključenem tečaju za vhf izpit in pridobljenem izpitu za čoln pa se šele lahko nekdo samostojno pluje s čolnom po morju. Tako, da je fino vedeti takšne informacije, preden, se odločiš za kaj takega. Sicer ni bilo v tem primeru veliko dodatnega dela, kar je bilo na koncu čisto prav.
Torej mesec in pol dela in izpit je bil njegov, sedaj potrebuje le še svoj čoln, da si ga ne bo vsako leto izposojal. Ampak ta del pride verjetno na vrsto naslednje leto. Letos tako ali tako nima smisla, saj je večino sezone delal na tem, da bi uspešno opravil vhf izpit in izpit za čoln.
Sedaj, ko imava vse, kar je najbolj pomembno za samostojno plovbo in potrebujeva la že čoln, pa si lahko počasi ogledujeva čolne, saj imava več kot dovolj časa, da si izbereva popolnega za prihodnje leto. Edino, na kar morava biti pozorna, je, če so kje kakšni predpisi, s čim lahko plujeva tam, kjer bova in kjer želiva pluti. Res je nor občutek, ko imaš enkrat takšno svobodo. Ni še najbolj popolna, ampak je pa skoraj. Usedeš se na čoln, več, da imaš izpit za čoln in vhf izpit ter da znaš pluti s čolnom, kamorkoli želiš.